پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ


آیا سقف نیازیت مورد تایید سازمان نظام مهندسی تهران و شهرستان ها می باشد ؟

بله . این تیرچه ها کاملا مورد تایید سازمان محترم نظام مهندسی ساختمان استان تهران و سایر استان ها (قزوین ، شیراز ، مرکزی ، کرمان ، کردستان و...) می باشد به حدی که "معرفی محصولات نیازیت" در دوره های متفاوت نشریه پیام نظام مهندسی معرفی و تبلیغ شده است.

 

مدل کردن سیستم سقف نیازیت در برنامه های محاسبات سازه ای ETABS به چه صورت میباشد ؟

مدل کردن سقف نیازیت همانند سایر تیرچه های فلزی بوده ، با این تفاوت که مقدار  DL=320kg/m2 میتوان درنظر گرفت .

 

زمان تحویل محصولات نیازیت چند روزه میباشد؟

گروه صنعتی نیازیت سقف قابلیت تولید بیش از 5000 مترمربع سقف را در روز دارا می باشد . که با توجه به تعداد بسیار زیاد پروژه ها و سفارشات ممکن است زمان تحویل از 3 روز تا 1 هفته بسته به تعداد سفارشات و پروژه ها به طول بیانجامد.

 

آیا جوش الکترود در سیستم های open web stell joist مجاز میباشد ؟

بله مجاز می باشد . حتی در آیین نامه SJI100 - 2015 استاندارد ملی آمریکا (سال 2015میلادی) که مخصوص تیرچه های فلزی باجان باز و عدم بتن ریزی در جان تیرچه می باشد صراحتا آن را اعلام کرده و حتی نوع الکترود های مصرفی را در آن ذکر نموده است.

بند 3.3.1 Welding Electrodes

 

قیمت خرپاهای نیازیت بر اساس متر طول می باشد یا کیلویی ؟

قیمت خرپای نیازیت را میتوان بر حسب (مترمربع - قیمت کامل سقف -  مترطول) ارائه داد .

مشکلات ارائه قیمت بر حسب کیلوگرم  :

الف: کارفرما نمی داند که وزن هر تیرچه چند کیلو می باشد. در صورت پاسخ به اولین سوال و ارائه قیمت بازای هر کیلو سوالات بعدی را خواهیم داشت که: 1- هر مترطول تیرچه چند کیلو؟  2- هر دهانه چند متر تیرچه؟  3- هر سقف چند مترمربع؟  4- قیمت تیرچه برای هر مترمربع سقف؟

در حقیقت کارفرما با این سوالات میخواهد بداند که برای پوشش هر مترمربع سقف ساختمانش چقدر باید هزینه بکند؟ پس نیازی به جواب دادن به تک تک سوالات نبوده و تفهیم نیاز کارفرما به وی کافی خواهد بود.

ب: در صورتیکه تولیدکننده جنس خود را به صورت کیلویی به کارفرما بفروشد برای سود بیشتر می تواند از فولاد نامرغوب مثل فولاد پرسی، نرمال (برش خورده) یا پرتی استفاده نماید (که در بازار با قیمت کمتری فروخته می شوند.) و ضمنا برای افزایش مقاومت تیرچه مقدار مصالح مصرفی و وزن تیرچه را افزایش دهند. در هر صورت کارفرما ملزم به پرداخت هزینه تیرچه طبق قبض باسکول میباشد. باری که حتی ممکن است تا 25% سنگینتر از وزن لازم بار واقعی باشد.

ج: پیشنهاد فروش تیرچه بصورت کیلویی توسط تولیدکنندگان و فروشندگان تیرچه کرومیت مطرح شده است. در آن زمان تیرچه معمول در کشور، تیرچه فندوله بوده است که قیمت هر متر طول آن در شرایط مساوی ارزان تر از تیرچه کرومیت بود. بنابراین فروشندگان تیرچه کرومیت برای نشاندن کارفرما پای میز مذاکره و توضیح مزایای تیرچه کرومیت (و توجیه قیمت بالاتر محصول خود) میبایست از روشهای غیرمستقیم برای ارائه قیمت تیرچه کرومیت استفاده می کردند.

 

آیا واقعاً سقف نیازیت از لحاظ قیمت نسبت به سایر سقف ها ارزان تر می باشد ؟

به دلیل حذف بتن جان تیرچه و همچنین حذف تیر و ستون های میانی به علت قابلیت اجرای تیرچه های نیازیت تا دهانه های بالا باعث شده از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه تر از سایر سیستم های موجود باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید

>>> ورود به قسمت مطالب مرتبط <<<

 

آیا واقعاً سقف نیازیت نسبت به سایر سقف ها سبکتر می باشد ؟

به دلیل عدم وجود میلگرد های ممان منفی در سقف و نیز حذف بتن جان تیرچه و همچنین تغییر آکس تیرچه ها و همچنین حذف تیر و ستون های میانی به علت قابلیت اجرای تیرچه های نیازیت تا دهانه های بالا و همچنین عدم استفاده از تیرچه های دوبل در دهانه های بالا باعث شده از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه تر از سایر سیستم های موجود باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک های زیر مراجعه فرمایید

>>> ویژگی های کلی محولات نیازیت (جداول بار مرده) <<<

>>> جدول مقایسه بتن مصرفی انواع سقف ها نسبت به نیازبت <<<

 

با وجود حذف بتن ، سقف از لحاظ تحمل نیرو چگونه می باشد ؟

در سیستم نیازیت علاوه بر آنکه وزن نهایی سقف بسیار سبک تر از سایر سیستم ها عمل می کند در هنگام وقوع زلزله حالت ارتجاعی داشته و سقف در مقابل زلزله بهتر عمل می نماید .

 

فاصله آکس تیرچه های نیازیت معمولا چه مقدار می باشد ؟

فاصله ی آکس تیرچه ها بسته به نوع کاربری و میانگین دهانه ها از 50 تا 75 سانتیمتر قابل تغییر می باشد

برای بار زنده 200 تا دهانه 9 متر را می توان آکس 70 نیز درنظر گرفت

نکته قابل توجه : تیرچه های نیازیت به صورت دوبل استفاده نمی شود و فقط فاصله آکس ها از 50 تا 75 سانتیمتر متغیر می باشد .

 

آیا استفاده از بلوک پلی استایرن بین تیرچه ها منطقی می باشد ؟

با توجه به کند سوز بودن آنها اخیرا زیاد استفاده می گردد . اگر با دانسیته (فشردگی) مناسب استفاده گردد خوب است .

عدم توجه به فشردگی می تواند  در لایه گچ و خاک یا سفید کاری (گچ پرداختی) ایجاد ترک در جهت های  مختلف را ایجاد نماید و  یونولیت با دانسیته پایین به مرور در سقف اکسیده و پوک می گردد .

اخیرا بعضی استانها استفاده از آنها را در سقف توسط نظام مهندسی قدغن شده و مضافاً به اینکه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن علاوه بر مشخص کردن دانسیته یونولیت استفاده از سقف کاذب در زیر سقف را الزامی نموده است .

 

ضخامت دال در تیرچه ی سقف چه مقدار می باشد ؟

در سیستم سقف نیازیت در هانه های پایین 5 سانتیمتر و در دهانه های بالا 6 سانتیمتر در نظر گرفته می شود .

در سیستم عرشه نیازیت و نیازیت کامپوزیت 8 سانتیمتر در نظر گرفته می شود .

 

ارتفاع تیرچه چه مقدار می باشد ؟

نسبت به ضخامت سقف در نقشه های معماری در دهانه های معمول از 20 تا 35 سانتیمتر تنظیم می گردد . (L/27)

 

آیا استفاده از میلگرد ساده بدون آج (A1) در تیرچه نیازیت مجاز است ؟

میلگرد ساده بدون آج (A1) از نظر ریالی مقداری گران تر ولی از نقطه نظر جوش پذیری بهتر از آجدار می باشد و از نظر مقاومت کششی کمی ضعیف تر از(A2)  می باشد . (قابل توجه در محاسبات)

 

به چه علت در سقف نیازیت نیاز به میلگرد ممان منفی نداریم ؟

به علت طراحی دو سر مفصلی و عدم اتصال یال بالا به پل ها در اسکلت فلزی و همچنین به علت استفاده از برشگیر دو سر تیر در اسکلت بتنی ، نیاز به میلگرد های ممان منفی نمی باشد .

 

آرایش میلگرد های حرارتی در سقف نیازیت چگونه است ؟

در جهت عمود تیرچه و حداقل 6@30cm Ø باید اجرا گردد .

 

خاصیت ریب ها چیست ؟ آیا حتما لازم می باشد ؟

به طور کلی ریب یا ژوئن یا کلاف عرضی به دلیل ایجاد اتکای جانبی در تیرچه و مقطع کردن نوسانات سینوسی باعث پایین آمدن ارتعاش سقف و همچنین کمک بر صلبیت سقف می باشد.

که شامل یک میلگرد به قطر حداقل 12 میلیمتر در قسمت تحتانی و یک میلگرد به قطر حداقل 12 میلیمتر در قسمت تحتانی استفاده می شود . در دهانه تا 3 متر بدون ریب ، دهانه  3 تا 5/5 متر یک ردیف ، دهانه بیش از 5/5 متر دو ردیف کلاف عرضی استفاده می شود .

 

خاصیت ضد زنگ در تیرچه نیازیت چیست ؟

در قسمت هایی که با بتن درگیر نمی باشد مانع از خوردگی و زنگ زدگی شده و سبب طولانی تر شدن عمر مفید ساختمان خواهد شد .

 

اثر رد تیرچه که بعضی از سقف ها مشاهده می شود آیا در نیازیت هم وجود دارد ؟

رد تیرچه اصولا به علت نازک بودن لایه پوششی سفید یا گچ و خاک و یا زیاد بودن خیز ناشی از بارگذاری به وجود می آید.
ولی در سقف نیازیت به علت وجود چاله پوششی زیر یال تحتانی  بعلاوه گچ و خاک زیر سقف حدود 4 سانتیمتر و به علت خرپا بودن کامل تیرچه افت تیرچه خیلی کمتر از میزان استاندارد بوده و به همین علت رد تيرچه به وجود نمی آید.

 

آیا در عرشه نیازیت همانند عرشه فلزی لرزش وجود دارد ؟

خیر . به علت بالا بودن اینرسی خرپای نیازیت نسبت به تیرهای فرعی عرشه فلزی و افزودن مهار جانبی در یال تحتانی لرزش ها کنترل می شود .

 

در سیستم سقف نیازیت مساله صلبیت به چه صورت می باشد ؟

صلبیت سقف در مبحث 10 مقررات ملی ساختمان (مطابق بند 10-2-8-3-1 و بند 10-2-8-3-3) در تیرهای کامپوزیت و در استاندارد 12977 برای سایر تیرچه های فلزی تعریف شده می باشد . لذا نیازی به محاسبات مجدد ندارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراحعه فرمایید

>>> صلبیت در سقف ها <<<

 

مساله ی آتش در سیستم نیازیت به چه صورت عمل می کند ؟

به همان طریقی که حفاظت اسکلت های فلزی در مقابل آتش ایمن می گردد . لذا خرپای نیازیت بخشی از اسکلت فلزی بوده و به همان صورت عمل می کند .

 

تفاوت قیمتی محصولات نیازیت (عرشه نیازیت ، نیازیت کامپوزیت ، سقف نیازیت) به چه صورت می باشد ؟

تیرچه های خرپایی نیازیت در انواع محصولات تفاوت عمده ای نداشته و تفاوت عمده آنها در بلوک مصرفی و نوع قالب بندی می باشد .

در سقف نیازیت=استفاده از بلوک پلی استایرن(یونولیت)  ،  در عرشه نیازیت=ورق گالوانیزه 0.3 میلیمتر  ،  در نیازیت کامپوزیت=قالب بندی چوبی

 

 

در صورت هر گونه سوال در مورد سیستم سقف نیازیت می توانید اینجا را کلیک فرمایید و در قسمت ارسال نظر گزینه سایر موضوعات کلیک کرده و سوالات خو را با مطرح کنید تا علاوه بر پاسخ گویی آن سوال را در سایت قرار داده تا دیگر دوستان بتوانند پاسخ آن را در همین قسمت مشاهده فرمایند